Toaletka w małym mieszkaniu

Z łatwością okazuje się, iż by zostać zadowolonym posiadaczem mebli w stylu skandynawskim lub industrialnym i by – przykładowo – toaletka w stylu industrialnym stała się dumą i ozdobą naszego mieszkania, wcale nie jesteśmy skazani na drogie aukcje w stacjonarnych sklepach z antykami. Nie jesteśmy też zmuszeni wydawać całego majątku na drogie meble „z epoki” lub też na zestawy gabinetowe stylizowane na antyki. Toaletka w stylu skandynawskim jest z pewnością w naszym zasięgu cenowym, musimy tylko dobrze zapoznać się z tym, co oferują dobre internetowe sklepy z meblami.

Toaletka z szufladami – ciekawe dzieje jednego z najbardziej kobiecych mebli

Wygodny i efektowny mebel, taki jak toaletka z szufladami, powinien znaleźć się chyba w każdym kobiecym mieszkaniu. I to nie wyłącznie dlatego, iż toaletka jest meblem wyjątkowo praktycznym, ale także (a może, przede wszystkim!) z powodu jej niezaprzeczalnych walorów estetycznych. I choć toaletka w stylu skandynawskim kojarzy się przede wszystkim z prowincją krajów skandynawskich, to równie dobrze możemy ją wstawić do małego mieszkania w nowoczesnym polskim mieście.

Dzisiejsza toaletka z szufladami przypomina nieco XVII i XVIII wieczne sekretarzyki, czyli meble z przeznaczeniem do kultywowania – niestety, obecnie już niemal zapomnianej – sztuki epistolografii oraz do przechowywania materiałów piśmiennych. Jeszcze w XVII wieku były to meble niemalże całkowicie drewniane, dopiero w wieku XVIII, który tyle zawdzięcza Francuzom pod względem nowoczesnych form i materiałów, zaczęto wprowadzać elementy z innych surowców, np. tapicerowania lub płótna, skóry. Gdy okazało się, iż damom z czasów przed rewolucyjnej Francji niezbędne jest miejsce, swoisty cichy zakątek, w którym będą dokonywać zabiegów higienicznych i kosmetycznych, narodziła się toaletka z szufladami. Jej francuska nazwa („toilette”) wywodzi się z czynności kosmetycznych z użyciem płótna („toile”).

Dawne XVIII wieczne toaletki nie całkiem przypominały te dzisiejsze; były raczej masywniejsze, ze statywami na peruki, z wieloma szufladami (nadal przechowywano w nich, oprócz kosmetyków, listy, inkausty i pióra do pisania), a rzecz najważniejsza, miały przymocowaną udrapowana zasłonkę, która miała zapewnić minimum intymności. Co ciekawe, do spopularyzowania toaletki w świecie anglosaskim, przyczynił się dworzanin brytyjskiego władcy, Jerzego IV, który z takim zachwytem rozwodził się nad praktycznością owego mebla (sam z niego korzystał), że zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i jej koloniach toaletka z szufladami zyskała nazwę po jego imieniu i nazwisku – „Beau Brummell”.

Jeśli toaletka do małego mieszkania, to tylko toaletka w stylu skandynawskim lub industrialnym

Obserwatorzy zmian społecznych, jak i tego, jak design przemysłowy zagnieżdża się w naszym poczuciu estetyki, już od wczesnych lat dwutysięcznych, zauważają specyficzny trend powrotu do stylów retro. Mogą to być rzeczywiście prawdziwe i żywiołowe nawroty do dawnych form w meblarstwie, jak i sztucznie wykreowane „mody na lata”, np. 60 `te lub 70`te. To ostatnie zjawisko rzecz jasna bardzo często pojawia się w świecie mody popularnej i raczej jest napędzane za pomocą influencerów i pomysłów na sprzedaż, które powstały w think tankach marketingowych, największych koncernów odzieżowych.

Niemniej powoli, aczkolwiek sukcesywnie rosnące zainteresowanie wzornictwem retro w meblarstwie ma w sobie coś bardziej naturalnego. Okazuje się, że coś tak wydawałoby się banalnego jak toaletka z szufladami, może być wyrazem naszego znudzenia produkcja mebli masowo jednolitych i fabrycznie sztampowych, wręcz pozbawionych wyrazu i nudnych. Coraz chętniej sięgamy po meble, które są wyrazem czegoś, które oddają chociaż w najmniejszym stopniu jakąś stylistykę. Zniechęceni swoistym zmakdonaldyzowaniem wszystkich chyba dziedzin naszego życia społecznego, chcemy wprowadzić do arsenału przedmiotów codziennego życia chociaż pojedyncze elementy oddające nasz indywidualizm. Stąd rosnące zainteresowanie meblami stylizowanymi, jak szafki do kuchni w stylu prowansalskim lub toaletka w stylu skandynawskim. Szukając więc mebli oryginalnych, warto zainwestować pieniądze w mebel stylowy, zwłaszcza jeśli zależałoby nam, by nasza toaletka z szufladami była nie tylko praktyczna, lecz również przyciągała wzrok gości swym wyjątkowym charakterem.