Czy warto wybrać meble ze sklejki?

Czy warto wybrać meble ze sklejki?

Sklejka – to materiał, który nie dla wszystkich kojarzy się z luksusem i najlepszą jakością. Niestety w Polsce nie okrzyknięto jej dobrą sławą, ale na szczęście z czasem zdanie na temat sklejki się zmienia. Mimo to przez wiele osób nadal uważana jest za staromodny materiał. Być może ma to związek z czasami PRL, gdzie meble ze sklejki były bardzo popularne. Warto wspomnieć o tym, że te czasy już dawno minęły i raczej nie wrócą, a sklejka dostała nowe życie, które znacznie bardziej wskazuje na jej dobrą jakość w stosunku do ceny. Może to zawdzięczać producentom, w których ręce trafiła, ponieważ zdecydowali się oni na wybieranie tylko najlepszej jakości sklejki. Jak łatwo zauważyć w dzisiejszych czasach meble wykonane ze sklejki są znacznie tańsze niż te stworzone w 100% z drewna, ponadto z każdym rokiem jakość i trwałość sklejki wzrasta.

Co to jest sklejka?

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze produktów wykonanych ze sklejki, warto zacząć od podstaw i na początku dowiedzieć się czym tak naprawdę jest sklejka. Ta nazwa określa materiał kompozytowy, który wskazuje, że jest złożony z kilku komponentów, tworząc niejednorodną strukturę. Sklejka wykorzystywana do budowy mebli lub drzwi, wytwarzana jest z kilku bardzo cienkich warstw drewna, które ułożone są naprzemiennie. Dzięki zastosowaniu takiego układu sklejka staje się bardziej wytrzymała. Niestety sam proces produkcji sklejki jest dosyć mozolny, długi i stosunkowo złożony. Sama obróbka hydrotermiczna drewna, zajmuje kilka godzin, a warto wspomnieć, że to tylko jeden z etapów, wytwarzania sklejki. Ponadto surowiec poddawany jest korowaniu, przecinaniu kłód drewna, skrawaniu, łączeniu w płaty i suszeniu, korekcie wad, klimatyzacji, klejeniu i sprasowywaniu, oraz szlifowaniu – a każdy z tych etapów wymaga odpowiedniej ilości czasu.

Najczęściej w produkcji sklejki meblowej wykorzystywane jest drewno pochodzące z drzew brzozowych, olchowych, sosnowych, topolowych, rzadziej wykorzystuje się buk, lub drzewa egzotyczne. Forniry połączone są ze sobą za pomocą specjalnego kleju. A właściwości hydrofobowych nadaje dopiero pomalowanie i zabezpieczenie powstałego produktu lakierem lub olejem.

Wszyscy, którzy troszczą się o dobro środowiska naturalnego, powinni wybierać produkty powstałe ze sklejki, ponieważ są to ekologiczne materiały odnawialne, a tym samym przyjazne naturze. Dodatkowo ten rodzaj surowca charakteryzuje się wysokim progiem giętkości, dzięki czemu łatwo dostosować go do oczekiwanych kształtów. Co sprawia, że nie rzadko meble ze sklejki posiadają bardziej oryginalne kształty, niż te wykonane z innych materiałów. Jednym z bardziej oryginalnych pomysłów na wykorzystanie sklejki w przeszłości, było jej użycie do budowania – samolotów. W trakcie drugiej wojny światowej brytyjski samolot De Havilland Mosquito, stworzony był właśnie z tego rodzaju surowca, co nieodzownie świadczy o jego wysokiej wytrzymałości. Do dzisiaj sklejka lotnicza wykorzystywana jest w budownictwie lotniczym, jednak z czasem zaczęto ją stosować w budowie jedynie drugorzędnych elementów.

Zastosowanie sklejki w produkcji mebli

Sklejka jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w branży meblarskiej. Dla producentów jest to przede wszystkim bardzo wytrzymały na uszkodzenia materiał. Ponadto posiada dodatkowe walory estetyczne, których nie znajdzie się w innych tego typu surowcach. Co więcej biurka ze sklejki są przyjazne dla środowiska. Sklejka jest doskonałym i przyciągającym uwagę elementem, dodającym charakteru każdemu meblowi.