Jasne, przestronne pomieszczenia, gra światła na gładkim drewnie, dużo bieli, błękitu i szarości, a do tego rośliny, które przełamują chłód zimnych barw. To pierwsze skojarzenia, które nasuną się większości osób na wspomnienie o stylu skandynawskim. Jak najbardziej słusznie – ten opis pasuje dobrze do wielu wnętrz w tym stylu. Ale pamiętaj, że chodzi o coś więcej, niż tylko odpowiednie kolory i materiały. To także określona filozofia, która kładzie nacisk na harmonię pomiędzy pięknem a funkcjonalnością.
Styl skandynawski – najistotniejsze cechy
Założenia aranżacyjne, jakie przywędrowały do nas z krajów Północy, przywracają do łask kilka wartości, które potrafią się zagubić w świecie wiecznej konsumpcji. Styl skandynawski cechuje przede wszystkim prostota. Co ważne, nie jest to prostota wymuszona.
Urządzając wnętrze w tym stylu, nie musisz pozbywać się wszystkich mebli i dekoracji, by zostawić jedynie pustą podłogę czy ściany. Skandynawskie wnętrze ma przede wszystkim służyć jego mieszkańcom – to styl dekoracyjny, ale też pragmatyczny. Bez problemu znajdziesz w nim miejsce na kącik do wypoczynku, przestrzeń do pracy, regał z książkami, matę do zabawy dla dziecka czy legowisko dla psa.
Precyzja i harmonia płaszczyzn, materiałów i kolorów są tu ważne, ale najważniejszy jest komfort mieszkańców i trochę luzu. To świetna wiadomość – oznacza, że z łatwością wyczarujesz wnętrze, w którym styl skandynawski będzie miał Twój unikalny charakter.
Kilka słów o historii stylu skandynawskiego
Styl ten zdążył już zdobyć sobie popularność na całym świecie, ale jego początki były bardzo skromne. Jego powstania możemy szukać w Danii u zarania XX wieku, skąd szybko dotarł do Norwegii, Szwecji, Islandii, a także Finlandii. Zarówno projekty mebli, jak i wnętrz skandynawskich ulegały z czasem wielu modyfikacją, jednak główne założenia stylu pozostawały niezmienne.
Ponieważ styl skandynawski skutkuje powstaniem wnętrz o wysokiej ergonomii, w niedługim czasie rozpowszechnił się on nie tylko w domach prywatnych, ale też w wystroju sklepów i innych miejsc użytku publicznego. Prawdziwa era popularności tego trendu w aranżacji nadeszła jednak w połowie XX wieku.
Ma on wiele cech wspólnych z modernizmem, który wówczas święcił triumfy w Europie i za Oceanem, jednak istnieją także pewne różnice. Do najważniejszych należy przewaga materiałów naturalnych i otwarcie przestrzeni na świat wokół, jakie spotkamy w stylu skandynawskim. Dlatego też styl ten w niedługim czasie poszedł swoją drogą, której efekty widzimy w aranżacji współczesnych skandynawskich przestrzeni.
Jak wygląda wnętrze urządzone w tym stylu?
By zaprojektować przestrzeń w stylu skandynawskim, wystarczy Ci nieco kreatywności i zmysłu estetycznego. Niepotrzebne będą jednak drogie materiały czy designerskie meble, których zakup nadszarpnie domowy budżet. Skandynawskie wnętrze jest otwarte na wszystkie rozwiązania, które mają w sobie urok, prostotę i wyważenie.
Znajdziesz w nim więc i surowe, nieozdobione drewno, i kuchenne blaty z buku lub dębu, wygładzone, by można było z nich korzystać. Nowoczesnym krzesłom będą towarzyszyć głębokie, miękkie fotele, a białym ścianom lub podłodze – kolorowe plakaty i tkaniny. Wśród mebli w stylu skandynawskim zobaczysz przewagę gładkich linii, a dominujące materiały będą pochodzić z Natury. Będzie to więc różnego typu drewno, metal, korek, juta, bawełna lub też len.
Nie zapominaj przy tym o ciepłych, miękkich kocach, włóczkowych poszewkach na poduszki i puszystym dywanie. Ocieplą one wnętrze i sprawią, że zima wyda się mniej dotkliwa. Oto jeszcze jeden przykład na to, jak doskonale ten styl współgra z rytmami przyrody. Do takiego wnętrza aż chce się wracać po deszczowym dniu albo spacerze wśród śnieżnych zasp.