Regał jako ścianka działowa

Jeśli chcemy podzielić jedno większe pomieszczenie na dwie strefy, warto w tym celu wykorzystać regał w stylu skandynawskim, który posłuży nam jako ścianka działowa o lekkiej, nowoczesnej i funkcjonalnej konstrukcji. Zestawiając obok siebie dwa lub trzy takie regały, zyskamy jeszcze większe możliwości aranżacyjne. Kiedy zatem takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej i o czym warto pamiętać wybierając regał, który ma posłużyć za ściankę działową?

Regał jako ścianka działowa – kiedy warto postawić na takie rozwiązanie aranżacyjne?

Nie zawsze rozkład naszego mieszkania czy też domu w pełni nas zadowala. Często przydałoby się wydzielić w różnych pomieszczeniach strefy, na przykład jadalnianą czy wypoczynkową w wyraźny sposób, i dotyczy to nie tylko tych dużych powierzchni. Oczywiście w większych sypialniach bez problemu możemy wyznaczyć strefę na garderobę czy pokój kąpielowy, wykorzystując do tego regał jako ściankę działową. Natomiast w mniejszych mieszkaniach, typu kawalerka, dzięki ażurowym regałom możemy stworzyć z jednego pokoju zarówno część dzienną, jak i sypialnianą.

Regały służące za ścianki działowe są niezwykle praktyczne, bowiem nadają nowego charakteru starej przestrzeni, dostarczając dodatkowego miejsca do przechowywania, a do tego pozwalają na wprowadzenie konkretnych zmian, bez konieczności przeprowadzania uciążliwego, kosztownego i brudnego remontu. Poza tym taka metamorfoza jest banalnie prosta, szybka i stosunkowo tania.

Regał jako ścianka działowa – morze możliwości

Niekiedy postawienie ścianki działowej z płytki gipsowej jest koniecznością. Jeśli jednak da się ją zastąpić regałem, to warto wybrać właśnie tę drugą opcję, bowiem takie wyjście ma wiele zalet. Kiedy więc regał jako ścianka działowa jest optymalnym rozwiązaniem?

Przede wszystkim taki regał idealnie odnajdzie się w dużym salonie, w którym będziemy chcieli wyodrębnić część rekreacyjną i na przykład gabinet. Ustawiony w odpowiednim miejscu pozwoli na stworzenie miejsca do pracy, w którym znajdzie się biuro i niezbędny sprzęt biurowy. Poza tym taki regał to dodatkowe miejsce na książki, a nawet dokumenty, które można schować w gustownych pudełkach.

Regał sprawdzi się również wtedy, gdy z otwartej części salonowej zechcemy wyodrębnić przejście w postaci korytarza. Najczęściej tak się robi przy bardzo dużych przestrzeniach. Za pomocą regałów można je w „lekki” i praktyczny sposób zaaranżować, wyodrębniając kilka funkcjonalnych strefę. Wygląda to niezwykle efektownie, zwłaszcza gdy postawimy na nowoczesne regały z asymetryczny rozmieszczeniem półek lub też jego ciekawy kolor.

Gdzie jeszcze sprawdzi się regał jako ścianka działowa? Oczywiście w pokoju dziecięcym. To doskonały pomysł na podzielenie jednego pokoju dla dwojga dzieci. Dzięki regałom każde z nich zyska swoją przestrzeń osobistą, a do tego dodatkowe miejsce na książki i zabawki. Rodzice kochają takie proste i niedrogie rozwiązania.

Klasyczne czy designerskie regały jako ścianka działowa – co dla kogo?

Regały w takie wersji są niezwykle praktyczne, bo poza tym że szybko i sprytnie dzielą przestrzeń, to dostarczają też dodatkowego miejsca do przechowywania różnych przedmiotów. Pamiętajmy jednak, że nie dostarczają one takiej prywatności jak ścianki gipsowe, a zatem ich przeznaczenie jest nieco inne.

Takie regały, spełniające funkcję ścianki działowej, powinny być atrakcyjne pod względem stylizacyjnym, no i oczywiście powinny komponować się z całym pomieszczeniem, w którym mają się znaleźć.  W nowoczesnych wnętrzach możemy sobie pozwolić na oryginalne, nieco bardziej odważne wersje regałów. Natomiast w tych urządzonych w stylu klasycznym, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór regałów o prostych konstrukcjach, idealnie dopasowanych kolorystycznie do reszty mebli.

Wybierając regał do salonu lub innego pokoju zwrócimy również uwagę na jego wymiary. Otóż ważna jest nie tylko jego szerokość i długość, ale też wysokość. Niekiedy wystarczą niezbyt wysokie regały, innym razem najlepszym wyborem będę te sięgające do samego sufitu. Wszystko zależy od naszego pomysłu na nowe wnętrze.