Jak urządzić biuro w domu?

Prędzej czy później każda pracująca przy biurku osoba zapragnie przenieść się z miejsca pracy, do własnego domu. Ma to oczywiście wiele zalet w postaci przykładowo mniejszych nakładów na dojazdy, lecz jednocześnie oznacza także spore wyzwanie. Chodzi mianowicie o trudność, jaką jest urządzenie biura w domu. Jak to zrobić i o czym trzeba pamiętać, gdy urządza się biuro w domu?

Wybieramy miejsce

Urządzając w domu biuro, przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie warunki, jakie sobie stworzymy do pracy. Kluczowe zatem w tym wypadku jest nie tylko to, w jaki sposób będzie umiejscowione w domu biurko, lecz również, jakie konkretnie będzie to biurko, a także, w jakim będzie pomieszczeniu.

O czym trzeba pamiętać, wybierając pomieszczenie, które można zaadaptować na biuro? Zdecydowanie najlepiej by było, jeśli byłoby to osobne, całkowicie wolne pomieszczenie, które można by było w całości przeznaczyć na biuro. Jeśli jednak do tego celu przysposabiana będzie sypialnia lub też salon, koniecznie trzeba pamiętać o wydzieleniu odpowiedniego miejsca na biurko, fotel, czy też nawet regał na dokumenty. Koniecznie trzeba pamiętać także o tym, że pomieszczenie, w którym mieścić się będzie domowe biuro, musi posiadać naturalne źródło światła. Sprawi ono nie tylko, że spędzanie czasu w domowym biurze będzie przyjemniejsze, lecz i sama praca stanie się efektywniejsza.

Jakie wybrać biurko?

Gdy mamy już wybrane i wygospodarowane odpowiednie miejsce w domu lub mieszkaniu, można następnie przejść do najważniejszego elementu każdego biura, czyli wyboru biurka. Nie może to być biurko przypadkowe i kupowane w sposób nieprzemyślany. To właśnie od tego mebla zależeć będzie to, czy praca w domu stanie się przyjemnością, czy też może nawet zagrożeniem dla zdrowia. W tym wypadku bardzo mocno liczy się ergonomia biurka, dlatego też warto zadbać o takie jego cechy jak odpowiednia wielkość, lecz również dodatkowe funkcje w postaci np. regulacji wysokości.

Zupełnie osobną sprawą jest to, jakiego konkretnie stylu powinno się wybrać biurko. Czy lepiej mieć w domowym biurze biurko minimalistyczne? A może lepsze będzie rozbudowane biurko z szufladami? Wiele w tym wypadku zależy od tego, jak dużą dysponuje się przestrzenią, a także jakie się posiada potrzebny. Warto przed podjęciem decyzji zastanowić się, jakiego rodzaju biurko może być potrzebne do charakteru pracy. Jeśli jednak podjęcie decyzji będzie zbyt trudne, warto zdecydować się na biurko w stylu skandynawskim, które nie tylko estetycznie pasuje do każdego wnętrza, lecz również wymiarowo i funkcjonalnie jest doskonałą propozycją dla każdego.

Jakie wybrać światło?

Podczas urządzania biura w domu, nie można zapominać o dostosowaniu odpowiedniego oświetlenia. Nie powinno się zostawić używanego w domu światła o ciepłej temperaturze barwy, ponieważ sprzyja ono wypoczynkowi i relaksowi, co może być przeszkodą podczas pracy, gdy niezbędna jest koncentracja.

Z tego właśnie powodu w domowym biurze poleca się wykorzystywać światło dokładnie takie samo, jakie najczęściej jest stosowane w warunkach biurowych, czyli o barwie zimnej.

W jakiej kolorystyce utrzymać pomieszczenie?

Podobnie jak w przypadku barwy światła, tak i również bardzo istotna jest barwa całego pomieszczenia. Kolorystyka, w której są nie tylko meble, ale również i ściany, także ma bardzo duże znaczenie dla komfortu i efektywności pracy. Jakie jednak barwy powinno się stosować w takim pomieszczeniu? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele tu zależy po prostu od gustu każdego z nas. Niemniej kolory w domowym biurze powinny pobudzać nas do dziania, wywoływać energii i żywiołowość. nie poleca się z kolei kolorów łagodnych, uspokajających i relaksujących.

A co z dekoracjami?

Na koniec podczas urządzania biura w domowych warunkach warto pozostawić kwestie obecnych w nim dekoracji. Czy są wskazane? A jeśli tak, to jakiego rodzaju?

Oczywiście dekoracje są jak najbardziej potrzebne, ponieważ przestrzeń, w której się będzie pracowało, nie powinna być nudna i monotonna. To jednak, co konkretnie się znajdzie wokoło biurka, również zależy od nas samych i naszego gustu. Jedni wolą minimalistyczne rozwiązania, a jeszcze inni prace w dużej ilości gadżetów i przyborów. Za uniwersalne jednak uznaje się kwiaty i inne rośliny, ponieważ nie tylko są one miłe dla oka, co dodatkowo ich zielona barwa skutecznie pozwala odpocząć oczom podczas długich godzin pracy.