Ostatnie miesiące wymusiły na wielu osobach konieczność reorganizacji dotychczasowego stylu życia. Wprowadzenie zdalnego nauczania uwypukliło niedobory w wyposażeniu uczniowskich pokoi w wielu domach. Długie godziny spędzone już nie w szkole z rówieśnikami, a wśród czterech ścian, zatarcie granicy między miejscem nauki a wypoczynku – to wszystko stanowi dobre powody do zastanowienia się, czy jest to miejsce sprzyjające pogodzeniu tych czynności. O ile wybór plakatów czy elementów dekoracyjnych można pozostawić już głównemu zainteresowanemu, tak decyzja o pozostałych elementach powinna być już podjęta pod nadzorem opiekuna, w trosce o zapewnienie nie tylko modnego, ale i ergonomicznego miejsca do pracy i wypoczynku.
Źle dobrana kolorystyka może zniechęcać do nauki i utrudniać wyciszenie się
Najbardziej rzucającym się w oczy elementem wystroju jest kolorystyka ścian. Według sugestii projektantów najodpowiedniejsze kolory, które są wskazane do uczniowskiego pokoju to zielony, żółty i błękitny. Ukoją, nie będą przytłaczać i rozjaśnią wnętrze. Co jednak w sytuacji, gdy dziecko marzy o różowej lub czarnej ścianie? Sztuka kompromisu może polegać na zachowaniu dodatków w tych kolorach, albo na pomalowaniu tylko jednej lub dwóch ścian wskazanym kolorem. W takim pokoju idealnie sprawdzi się wówczas minimalistyczne biurko, które wkomponuje się w oryginalnym wnętrzu, a uczniowi zapewni komfort pracy. Należy też pamiętać, że w takim pokoju biurko powinno znaleźć się właśnie w pobliżu jasnej ściany, aby nie zaciemniać blatu. Dobrym pomysłem jest wybór uniwersalnego biurka, które będzie rosło wraz z dzieckiem.
Funkcjonalne meble zapewnią ład i organizację przestrzeni
Pokój ucznia to nie tylko miejsce do nauki, ale i do przechowywania zabawek, ubrań i wszelkich pomocy naukowych. Często okazuje się, że zgromadzony dorobek jest całkiem pokaźny mimo młodego wieku ucznia. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór mebli. Pojemne szafy czy komody ukryją przedmioty, z których nie korzysta się na bieżąco. Biurko z kontenerkiem ułatwi dostęp do najpotrzebniejszych materiał i ułatwi zachowanie porządku na blacie. Nie należy także zapominać o odpowiednim oświetleniu – co prawda najkorzystniejsze dla oczu jest światło dzienne – stąd też nie powinno się umieszczać biurka w ciemnym kącie. Dla ucznia praworęcznego lampka powinna być ustawiona po lewej stronie biurka, a dla leworęcznego – po prawej. Przy doborze lamp należy zwrócić uwagę, aby nie powodowały efektu migotania światła – jest to charakterystyczne dla niedrogich i niewydajnych produktów. Praca przy takim rodzaju oświetlenia jest niezwykle męcząca dla oka i może też skutkować rozdrażnieniem. Optymalna jasność wynosi około 1000 lumenów.
O ile młodsi uczniowie jako dodatkowe wyposażenie preferują przezroczyste pojemniki i otwarte regały, tak ci starsi często preferują minimalistyczny wystrój i prostotę. Wówczas trafnym wyborem będzie biurko w stylu skandynawskim. Różnorodność produkowanych obecnie mebli ułatwia znalezienie idealnego modelu.
Wyposażenie pokoju dla ucznia – podsumowanie
Za powodzenie w nauce odpowiada wiele czynników. Jednym z nich jest ergonomiczne rozplanowanie przestrzeni, w której przebywa uczeń. Warto zadbać o odpowiednią kolorystykę ścian, wygodne krzesło i oświetlenie, podobnie jak o przestrzeń roboczą – dla jednych strzałem w dziesiątkę będzie biurko z kontenerkiem, dla innych – minimalistyczne biurko skandynawskie. Dobór każdego z wymienionych elementów powinien być nieprzypadkowy i przemyślany – w końcu będzie służył uczniowi przez najbliższe kilka lat.